The Shorts Programme 2015 

Programme 1: Indigeonous Ventures

Screening Thursday 24: 12:00

TALGAR THE HUNTER                                                                               

MAYA                                                                                                              

LEIDI                                                                                                          

KARROYUL                                                                                               

KAPUNKA                                                                                                  

MOUTH OF HELL                                                                                 

MAZAL & BRACHA                                                         

Programme 2: Comedy Screen

Screening Thursday 24th: 18:00

MOVING ON                                                                                           

ADAM IMITATING ART                                                                        

MEETING JENNY                                                                                        

THREE DALMATIONS                                                                              

JACKIE BOY                                                                                                   

DARK_NET                                                                                                         

LIFE AFTER DEATH                

CRACK                                            

Programme 3: Wild Ventures

Screening Friday 25th: 12:00

WIGLUM                                                                                                             

DIRTY LAUNDRY                                                                                          

THREE KINGS                                                                                               

IVY VIGILANTE                                                                                                  

WILD ONES RUN                                                                                                

SHE STOOPS TO CONQUER                                                                              

HADES                                                                                                                      

Programme 4: Pulp Fictions

Screening Friday 25th: 18:20

THE HOUSE JOB                                                                                        

LNS                                                                                                                  

SLAVE                                                                                                             

CLONES                                                                                                          

AUTOMOTIVE LANDSCAPE NO.1                                                                     

A MINIMUM WAGE                                                                                                

AND IT WAS GOOD                                                                                              

Programme 5: Gone Astray

Screening Saturday 26th: 13:30                               

THE SCARECROW                                                                                      

WOMAN OF THE WORLD                                                                       

PAGE’S GREAT & GRAND ESCAPE                                                       

PEACOCK KILLER                                                                                

THE LAST SUIT                                                                                         

HOTEL TERMINUS                                                                                            

HARVEY’S DREAM                                                                                  

STELLA MARIS                                                                                              

Programme 6: Best UK

Screening Saturday 26th: 16:15, Sunday 4th: 14:20

INTO THE SURF                                                                                                     

DATING ELIZA                                                                                                        

THE EARTH BELONGS TO NO-ONE                                                                 

NORTH                                                                                                                     

JUST DESSERTS                                                                                                    

STRANGE WEATHER                                                                                             

Programme 7: Best International        

Screening Sunday 27th: 10:00, Sunday 4th: 10:00

WINTER LIGHT

HOME                                                                                                                      

CHUTE FIGHTER                                                                                                    

SHABU SHABU SPIRIT                                                                                         

HARRY & JUDY                                                                                            

A HOLE IN MY HEART                                                                                         

Programme 8: Desolation Ventures

Screening Sunday 27th: 12:00          

WINTER LIGHT                                                                                                       

A WARM SPELL                                                                                                        

BLUE THUNDER                                                                                              

THE JUNGLE OF JULES LEVINE                                                               

Programme 9: Abstract Notions     

Screening Monday 28th: 12:00  

FERDINAND KNAPP                                                                                           

SILENTIUM DEI                                                                                                    

THE ANNIVERSARY                                                                                            

DEEP GOLD                                                                                                     

BRONCO’S HOUSE                                                                                         

Programme 10: Nova Express          

Screening Monday 28th: 18:20                     

TRANSMITTING THOUGHT: THE MAIMONIDES DREAM LAB           

GHOSTS & GADGETS                                                                                          

THE HOUSE IS INNOCENT                                                                                

I THOUGHT I TOLD YOU TO SHUT UP!                                                           

HELL RUNS ON GAZOLINE                                                                                 

SKATEBOARDING’S FIRST WAVE                                                                          

THE LIBERATION OF AMERICA IS NEAR                                                        

LAST DAY OF FREEDOM                                                                   

Programme 11: Animation Screen

Screening Tuesday 29th: 12:00

THE MECHANICAL WALTZ                                                                                

THE ALCHEMIST’S LETTER                                                                               

I AM A PENCIL                                                                                                        

NEEDLE TOWN                                                                                                       

SOMEWHERE DOWN THE LINE                                                             

GERMAN SHEPHERD                                                                                            

THE LOST MARINER                                                                                             

PALM ROT                                                                                                              

REMEMBER                                                                                                  

THE NIGHT THE MOON FELL                                                                            

HIGH WINDOWS                                                                                                    

THE WASTELAND                                                                                                  

DEATH & CO                                                                                                           

SEA CHILD                                                                                                               

MY STUFFED GRANNY                                                                                         

NO-A                                                                                                                          

NOWHERE LINE – VOICES FROM MANUS ISLAND                          

Programme 12: New Waves                     

Screening Tuesday 29th: 18:20                

FRANCISVILLE                                                                                                       

THE OTHER SIDE                                                                                                  

SOMETIMES THE BLUES                                                                         

TAKE ME TO THE END OF THE WORLD                                                         

HUGH THE HUNTER                                                                                      

WE’LL FIND SOMETHING                                                                                   

BAD AT DANCING                                                                                                 

Programme 13: Renegrade Ventures

Screening Wednesday 30th: 12:00

EMORY DOUGLAS : ART OF A BLACK PANTHER                                         

NEFERTITI’S DAUGHTERS                                                                                  

A SOLITARY MANN                                                                                               

THE EDGE OF ILLUSION                                                                                      

Programme 14: Dark Waves  

Screening Wednesday 30th: 18:20                                  

SAMUEL-613                                                                                                            

DENNIS                                                                                                                     

TO CATCH A BUTTERFLY                                                                                   

GETTING THERE                                                                                                    

THREE FINGERS                                                                                                     

BESTIAL                                                                                                                   

SKIN                                                                                                                          

V.P.                                                                                                                            

Programme 15: Youngblood City      

Screening Thursday 1st: 12:00                 

AFTER SCHOOL                                                                                                     

PROSEFHI                                                                                                                

STANHOPE                                                                                                              

CITIZEN DAY                                                                                                           

SOUTH SOUTHWEST                                                                                           

STRANGE MEN                                                                                                       

CHELEM  

GANG

Programme 16: Interzone City     

Screening Thursday 1st: 18:20                             

PINKY                                                                                                                        

SKINNER                                                                                                                  

NELLY                                                                                                                       

INTRODUCING BRIAN                                                                                   

EXIT ROAD                                                                                                              

DOG BOWL                                                                                                             

LULLABY                                                                                                             

Programme 17: Radical Agendas

Screening Friday 2nd: 12:00

INK – THE LOST ART OF HANDWRITING                                           

WALKING THROUGH HAVANA                                                      

I EXIST                                                                                                                      

BEHEMOTH – OR THE GAME OF GOD                                                          

JUS SOLI                                                                                                                  

POWWOW                                                                                                                

THE STAINED GLASS MANDOLIN                                                                    

THE VOICE OF NOTHINGNESS                                                                         

Programme 18: Relative States

Screening Friday 2nd: 18:20

THE BRIDGE PARTNER                                                                                         

BEST MAN WINS                                                                                                   

THE RED HOUSE                                                                                                    

BROTHER                                                                                                                 

AUSTERITY                                                                                                              

THE HAIRCUT                                                                                                     

A WELL DESIGNED PLAN                                                                          

Programme 19: Archive Academy

Screening Saturday 3rd: 12:10

THE CHAMPION                                                                                                     

SOLDIERS’ STORIES                                                                                            

CHRONICLES OF COURAGE                                                                      

Programme 20: Preachin’ The Blues

Screening Saturday 3rd: 14:20

RATTLE THE HOCKS                                                                                            

ROCK’N’ROLL ISLAND                                                                                                                                                                         

Programme 21: Lost Sensations

Sunday 4 October12:00

                                                       

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *